ארכיון - היריד לאמנות עכשוית

שלישית / צבע טרי 3 / פרויקט

המיצב “שלישית" הינו יצירה משותפת של היוצרות ניבי אלרואי ומיכל היימן, אשר נבנתה במיוחד עבור יריד צבע טרי. בתוך החלל מוצבים פסליה של אלרואי, המשלבים רדי־מיידס וטכניקות מסורתיות, ובתוכם מושתלים מקטעים מתוך סרט חדש של היימן. על מסך נפרד מוצגת גרסה מלאה של הסרט. עוד מוצגות בתערוכה ויטרינות עם רישומים של שתי האמניות, אשר נוצרו במשותף בעת צילומי הסרט. המיצב והסרט הינם תוצאה של דיאלוג בין היימן ואלרואי, אשר נפגשו לראשונה כמרצה ותלמידה בבצלאל - אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים.
המיצב מבקש להעמיד במרכזו את המושג ה"שלישית" - קשר בלתי ניתן להפרדה בין שני סובייקטים לפחות, ובמקרה הזה שיתוף הפעולה במרחב בין שתי האמניות. כן מבקש המיצב להנכיח את פעולת הרישום/ הרישום בפעולה.
אלרואי: “מיכל היימן היתה מורה שלי. אני רואה בה מורת דרך לאורך השנים ומאמינה שתרומתה לדרכי האמנותית רבה. במיצב הנוכחי אציג פסלים שנוצרו במקור למיצב Pixelville בניו יורק. מאחר שבמהלך השנים האחרונות אני משתדלת לשלב סרטי וידיאו בתוך הפסלים שלי, אני מאמינה שהדיאלוג עם עולמה של מיכל ועם סרטה עשוי להניב פרויקט מרתק. אני שואפת להתייחס לדימוי הקולנועי בתוך הפסלים שאותם אני בונה ולייצר איתו ‘מערכת יחסים', כזו שמשנה את המשמעות
והאופי הנוצרים מתוך המפגש, וכן לדבר על הסגת גבולות ושיבושם." 
היימן: “בעבודה עם ניבי אלרואי אני מבקשת להמשיך את עבודות המיצבים והמיצגים שלי, חלקם הועלו בפני קהל וחלקם סרטים מבוימים, וכן את שיתוף הפעולה שלי עם יוצרים ויוצרות שונים. הרישום הינו נדבך מרתק בעבודתה של אלרואי, ויצירתה ניזונה, כמו שלי, מתולדות האמנות, ממחקרים קליניים ומהשיח הפוליטי והמגדרי. בסרטי ‘מציאות ומשחק מס' 2 - הצעה לשיקום החזותי בתיאור מקרה של ד.ו. ויניקוט' אני מזמינה את ניבי לשחק עמי בטכניקת ה־שרבוט (squiggle), על מנת לנסות ולשחזר את השרבוטים אשר הפסיכואנליטיקאי ד. ו. ויניקוט בחר שלא לצרף לתיאור מקרה שלו עם נערה מתבגרת."

ניבי אלרואי