ארכיון - היריד לאמנות עכשוית

משחרה / צבע טרי 2 / פרויקט

המקום שנבחר להעלאת המיצג-מיצב של אניסה אשקר משחרה (2009), במסגרת יריד האמנות צבע טרי, משיק לביוגרפיה שלה, נקודת המוצא ליצירתה המרתקת: מסילת הברזל שבתחנת הרכבת התורכית, כיום על קו התפר המטושטש שבין יפו לתל אביב, לא רחוק מסלע אנדרומדה, הקרוי על שמה של אחת מגיבורות המיתולוגיה היוונית. הקיום על קו הגבול המחבר/מפריד בין מקומות, בין היסטוריות, בין תרבויות וזהויות, בין הפוליטי לאסתטי, נמצא ביסוד יצירתה של אשקר ,כמו גם ההפלגה מהמציאות העכשווית אל העבר המיתולוגי, כפרספקטיבה לבחינת ההווה.
משחרה (מַפְחמה בעברית), המעניק למיצג את שמו, הוא המקום שבו מייצרים פחם, בשריפה איטית. זהו מקצוע מסורתי במשפחתה של אשקר, הקיים עדיין בכמה יישובים ערביים. הפחם היה החומר,הראשון שהצית את דמיונה היצירתי של אשקר והוא אף ממלא תפקיד במיצג הנוכחי. מול העיסוק בחייה ובעבודתה של אשקר, ניצבת נוכחותו האלימה של מפעל ”ברבור” למוצרי חרסינה. מפעל ”ברבור” הוא שהעניק לשכונת הולדתה של אשקר בפאתי עכו את שמה העברי החדש (שמה הקודם היה בסאתין אלרמל), שם שמוביל את דמיונה של אשקר אל מחוזות המיתולוגיה ואל סיפור אונס לדה בידי זאוס בדמות ברבור - סיפור אשר לפי אשקר יש בו גם קבלה ואהבה.
פחם וגיר,חלב לבן וחלב שחור הם החומרים,הצבעים והמטפורות שבהם מרבה אשקר לעשות שימוש במיצגיה לאורך השנים. פעולות של השחרה והלבנה משמשות את האמנית במיצגיה וחותרות תחת תפיסות סטריאוטיפיות שגורות. במיצגים ברבור אסווד (ברבור שחור) משנת 2003 וברבור 24000 (שכונת מגוריה והמיקוד שלה) משנת 2004, הופיעו, בין היתר, אובייקטים פיסוליים, טקסטים ערביים קנוניים וטקסטים פואטיים של האמנית, אותם היא כתבה על פניה ועל גופה בקליגרפיה ערבית או השמיעה במהלך המיצג.
בשנת 2007,ערכה אשקר מסע ליוון בעקבות המיתולוגיה היוונית, מסע שהניב את היצירה כהרף עין. במרכז היצירה עמד סיפורה של מדוזה, ששימש את אשקר כדרך לעסוק ביחסים שבין המינים - נושא שעולה בכל עבודותיה. 
עבודותיה של אשקר נדמות כמתייחסות לתיאוריות פוסט-קולוניאליסטיות ופמיניסטיות, כמו גם ליצירות של אמנים כקזימיר מאלביץ’ או קארה ווקר. במשחרה, 2009: מגיעים לביטוי מועצם המרכיבים השונים שאפיינו את עבודתה עד כה. היכולת של אשקר להפליג מהביוגרפיה המפותלת ומהזהות הסבוכה שלה למחוזות של דמיון מיתולוגי ומשם חזרה לאמנות, הופכת את יצירתה למורכבת ומרגשת.

משתתפים: אניסה אשקר, גיל קרר, אוצרת: עדנה מושינזון, ייעוץ אמנותי: רוןקונר, הפקה: ענת צדרבאום 

בתמיכת קרן אאוטסט

מוצרי האיפור באדיבות חברת MAC

אניסה אשקר