ארכיון - היריד לאמנות עכשוית

יוחאי מטוס - מכירת חיסול / צבע טרי 10 / פרויקט

בתום שני עשורים של פעילות בישראל ובעולם, מודיע האמן יוחאי מטוס על פרישתו מעולם האמנות ומכריז על עצמו כ׳אמן לשעבר׳. מטוס, שרבות מעבודיתיו נרכשו ע״י אספנים וגלריות בארץ ובעולם, בוחר לשבור את קריירת האמנות שלו במכירת חיסול חד פעמית של מלאי העבודות הנותרות. יריד צבע טרי 2018 נבחר להיות הגוף המארח של מאורע יוצא דופן זה. ב"מכירת חיסול", שהיא גם תערוכתו האחרונה של מטוס, הקהל מוזמן להיות עד לשירת הברבור של אמן ישראלי מוערך ולרכוש עבודות מקוריות במחירי רצפה. 

במכירת חיסול פטאלית זו, הדרמה הנוצרת בקשר של האמן עם יצירתו ועם הקהל משתלטת על מקומם של האובייקטים האמנותיים. יצירת האמנות עוברת המרה ממנייה אקזוטית המגלמת בגבולותיה הפיזיים את ה"אמנות" אל אלמנט דינמי בהתרחשות קהילתית. שבירת החוקים של מערכת הגלריות חושפת במערומיה את הפטישיזציה והפולחן המגוחך שעוברים האובייקט ודמות האמן בתעשיית האמנות מאז ומעולם. בתערוכה/חָרָקִירִי "יוחאי מטוס - מכירת חיסול!" מטוס מזמין אתכם להצטרף אליו ולנעוץ את החרב בכרס המטאפורית של הקריירה שלו.

יוחאי מטוס, יליד 1977, חי ועובד בתל אביב. בשנת 2004 סיים את לימודיו במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. את תחילת דרכו כאמן מטוס עשה כאמן רחוב, לאחר מכן עבר להציג בגלריות פרטיות ובמוסדות ציבוריים בארץ וברחבי הארץ והעולם. בין תערוכותיו נמנות תערוכות יחיד בגלריה דולינגר וגלריה שפייר בתל אביב, תערוכה זוגית בגלריה 'הירקון 70', כמו גם תערוכת יחיד במוזיאון לאמנות עכשווית בסנטיאגו, צ'ילה. מטוס השתתף בתערוכות קבוצתיות בגלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם: ביתן הלנה רובינשטיין - מוזיאון תל אביב, מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון הרצליה, מוזיאון פתח תקוה, The WatermilL center בניו יורק, MIS museum בסאו-פאולו, Les Grandes Traversées בבורדו, Tokyo Art Fair ועוד רבים. עבודותיו נרכשות על ידי גלריות ואספנים פרטיים בארץ ובעולם.

בשנים האחרונות, בשיתוף עם האמן הבינתחומי חיים ויטלי כהן, ייסד מטוס את ליין המסיבות המחתרתי 'קוק שוק' שהפך לזירת אמנות, אופנה ופרפורמנס אלטרנטיבית עולה בחיי הלילה של תל אביב. החל מתחילת 2018, מטוס מבקש לבצע עזיבה סופית מזירת האמנות העכשווית וממעמדו כאמן פעיל על ידי הכרזה כ״אמן לשעבר״.

יוחאי מטוס