ארכיון - היריד לאמנות עכשוית

There’s No Other Place / צבע טרי 10 / תערוכת עשור

חממת האמנים העצמאים - תערוכת העשור

עשר שנים.

מחשבות על דרך, על הליכה בתלם, ומחוצה לו. על גבולות, על פריצתם. על אופק – האם קיים? על תהליכים מורכבים, ארוכים, לעיתים מעגליים אך לעולם לא חסרי משמעות.

מדי שנה אנו זוכות ללוות מקרוב את אמניות ואמני החממה. מכירות לראשונה בראיונות האישיים, עורכות את הכנס, בו נפגשים בהרכב מלא בפעם הראשונה (והאחרונה עד היריד עצמו), מבקרות בסטודיות בכל רחבי הארץ, עונות על מאות מיילים והתייעצויות. המתח נבנה ונבנה, ואז הפתיחה והיריד, והכול קורה באינטנסיביות ומתגלגל ומתפוצץ, ואז פרידה. צפויה ומתוזמנת - אך תמיד פתאומית. באחת. גם אם מתראות, לפעמים, בפתיחות, בהזמנות לתערוכות, במייל המעדכן בנעשה עם היצירה הזו והמיצב ההוא, לאן התגלגלו והיכן מוצגות היום.

פנינו למאות האמניות והאמנים שהרכיבו לאורך השנים את הנבחרת שלנו, חממת האמנים העצמאים בירידי צבע טרי לאורך תשע שנים. בקול הקורא ששלחנו, ביקשנו לקבל יצירות העוסקות בדרך, בתהליכים, שכן אלו הדברים המגדירים עבורנו יותר מכל מהי יצירה. במקביל, גם אנו עצמנו עוסקות ומרבות להתבונן בדרכנו שלנו, בתהליכים שאנו עוברות ועברנו - בתוך היריד, בתור היריד.

בעת שצללנו לתוך משימת האוצרות לתערוכת העשור ועברנו על היצירות שנשלחו אלינו, התרגשנו לפגוש שוב את הקווים הייחודים והסגנונות האופייניים המשויכים לכל אמן ואמנית, ואת פיתוחם והתפתחותם. כמו מכרים ותיקים שנפגשים אחרי שנים. חשנו גאווה על היותנו אבן דרך וחלק ממסלולן של מי שבוחרות ביצירה כדרך חיים, כמקצוע, שעומלות ומזיעות ומנסות וטועות ולא מוותרות, וממשיכות לצעוד בדרך. רבים מהאמניות.ים שהחלו את דרכם אצלנו בחממה ממשיכות בעשייה ענפה ומציגות בתערוכות מוזיאליות, זכו בפרסים יוקרתיים, מיוצגים כיום על-ידי גלריות בארץ ובעולם ויצירותיהן מוצגות באכסניות מכובדות.

מתוך שלל העבודות שאהבנו והתרגשנו לראות, ליקטנו מעטות לתערוכה תמציתית. בחרנו את אלו אשר לא רק יצאו מן האמירה הפרטית אל הכללית, ומעידות על התפתחות ואמירה אישית מעניינת, אלא גם יוצרות שיח משלים או מתריס ביניהן, ומעניקות הדהוד לעשייה המגוונת של דור עכשווי  היוצר אמנות מקומית. מן העבודות עולה העיסוק במקום על שלל גווניו - המקום הפרטי-אישי מול המקום האוניברסאלי; המוכר והידוע מול הפנטסטי והרחוק; ושאלות על הימצאות והיעדר, נוחות והקרבה.

מקוות שתתרגשו כמונו מהמפגש המחודש עם אמניות ואמני החממות לאורך השנים.

 

ליאת אלבלינגמתי אלמליחאיתן בוגניםמתן בן טולילהדוריאן גוטליביונתן גולדמןאורי הולבןמארק יאשאייבדנה יואלישי יחזקאליעלמה יצחקיKnow Hope אדם יקותיאליאיוה כפרימיתר מורןעידו מרקוספורת סלומוןרונן רזאלהם רוקניאסף שחםאסתר שניידראנג'ליקה שר