ארכיון - היריד לאמנות עכשוית

צבע טרי 10 / 2018

יריד צבע טרי 10 התקיים במרכז הירידים תל אביב, באפריל 2018.

ביריד, בו ביקרו מעל ל-35,000 איש, הוצגו תערוכות ופרויקטים של גלריות ואוצרות עצמאיות, לצד חממת אמנים, אשר הציגה עבודותיהם של 48 אמנים עצמאים. במתחם עיצוב טרי הוצג לצד כ 35 פרויקטים של מעצבים מקומיים, פרויקט מיוחד לרגל חגיגות העשור שאצרה האוצרת לוטה לדגרד זוטן, בתמיכת שגרירות דנמרק ונורווגיה. בתערוכה עשרה מעצבים מדנמרק ומעצב נבחר מנורווגיה ערכו “שולחן יום הולדת" חגיגי, המייצג את האסתטיקה הדנית העכשווית ובו בזמן מבטא את המסורת התרבותית הנורדית, של התכנסות משפחתית סביב שולחן אלגנטי המשדר ביתיות וחמימות משותפת "hygge" בדנית (coziness).

במתחם פרויקטים אמנות הוצגו פרויקטים מטעם גלריות ואוצרות עצמאיות לצד תערוכת העשור - אין מקום אחר: תערוכה שהציגה עבודות של בוגרי חממת האמנים העצמאים שהתייחסו ל "מקום" - המקום הפרטי-אישי מול המקום האוניברסלי; המוכר והידוע מול הפנטסטי והרחוק; ומעלה שאלות על הימצאות והיעדר, נוחות והקרבה באוצרותן של יפעת גוריון האוצרת הראשית של היריד ורז שפירא אוצרת המשנה.

עוד באותו מתחם, הוצג פרויקט אמנות בריטי: אני אינסופי, שיתוף פעולה בין הכוריאוגרף טום דייל, אמן הדיגיטל ברט הודג'סון והרקדנית מריה אולגה פאלאני. כחלק מהשקת המיזם  - SHOW UK - יוזמת המועצה הבריטית לתרבות וקרן קלור ישראל

לכבוד עשור לצבע טרי ובהזמנת מרכז הירידים הושק פרויקט ענק של ציורי קיר על חזיתות ביתני מרכז הירידים. את הפרויקט ביצעו האמנים PESH (ליאור בנטוב) ו-UNTAY (בעז סידס) מקולקטיב "פריטימס", שכבר קנה לו מוניטין בארץ ובעולם. את הפרויקט אצרו יפעת גוריון ורז שפירא-פיינבורג, אוצרות האמנות של יריד צבע טרי. הציור משתרע על 1,700 מ"ר והינו יצירת האמנות הגדולה בתל אביב, השואפת להעביר מסר של תקווה וחופש.

בחממת האמנים העצמאים נבחרה עבודתה של שיר מורן ע"י בית המכירות הפומביות סותבי'ס במסגרת "בחירת הפטיש", בחממת האמנים העצמאים זכתה האמנית חן כהן בפרס בחירת האוצרת. במתחם העיצוב, נבחר טל בטיט כזוכה בחירת מוזיאון העיצוב חולון  והמעצבת עדיטל אלה זכתה בפרס בחירת הקהל של XNET בשיתוף רגבה.

בפרויקט הגלויה הסודית, הפרויקט החברתי המצליח של צבע טרי, נמכרו כ-700 גלויות וגויסו מעל ל-100,000 ש"ח לתוכנית המצטיינים של מרכז מאירהוף לחינוך לאמנות במוזיאון תל-אביב.

במהלך ימי היריד הוצעה לקהל תוכנית של סיורים מודרכים, שיחי אמן בתערוכות השונות, כמו גם סדנאות יצירה פתוחות לכל המשפחה בסוף השבוע.